انتخاب لوگو یکی از مهمترین ها در استارتاپ شما!! راز لوگوی پرپیچ‌و‌خم کوکاکولا

7 نکته مفید برای پرورش خلاقیت در شما
۷ نکته مفید برای پرورش خلاقیت در شما
آوریل 12, 2017
چگونه یک تیم خوب برای استارتاپ خود تشکیل دهیم؟
چگونه یک تیم خوب برای استارتاپ خود تشکیل دهیم؟
آوریل 12, 2017

لوگوی کوکاکولا به‌عنوان یکی از مشهورترین آرم‌های محصولات غذایی در جهان شناخته می‌شود که خصیصه بارز آن نیز این نکته است که فورا از طرف بینندگان تشخیص داده می‌شود. آنچه باعث دریافت آسان این لوگو و ماندگاری آن در ذهن مخاطبان می‌شود، بی‌ارتباط با شکل، طرح، رنگ و دیگر عناصر طراحی این آرم نخواهد بود. در ادامه به معرفی دقیق‌تر این لوگو و معانی ضمنی آن می‌پردازیم تا راز ماندگاری یک لوگوی موفق را در جهت ساختن یک نام تجاری و ترویج آن نشان دهیم.

 

جالب است بدانید که اولین نمونه لوگوی برند کوکاکولا در سال ۱۸۸۵ یعنی در همان سال‌های نخست شکلگیری این کمپانی، طراحی شد و این امر نشان‌دهنده قدمت این لوگو است که بیش از یک قرن با این نام تجاری همراه بوده است. فرانک میسون رابینسون، حسابدار جان پمبرتون، اولین نسخه لوگوی کوکاکولا را ارائه کرد؛ تأکید او در طراحی این آرم، بر روی حرف C بود که در آغاز نام این برند، دوبار تکرار می‌شد؛ بنابراین با یک فونت شکسته دست‌نویس، به‌صورتی بسیار جذاب و متمایز نام این برند را نوشت. این دست‌نوشته به خط شکسته‌ای نوشته شده بود که به خط اسپنسری معروف بود و با خط رسمی و رایج آن زمان تفاوت داشت و جالب اینکه همین تفاوت نیز باعث تمایز و برجستگی این لوگو شده بود. همچنین جالب است بدانید که لوگوی کوکاکولا برای اولین‌بار در سال ۱۹۱۵ در مجله آتلانتا دیده شد و سپس به‌مرور زمان به‌عنوان نشان اصلی و شاخص برند مذکور در بین مردم جهان شناخته شد. در واقع می‌توان گفت این لوگو در مقام یک هویت سازمانی منحصر‌به‌فرد برای برند کوکاکولا درآمده است و جزئی جدایی‌ناپذیر در این مجموعه محسوب می‌شود.
لوگوی کوکاکولا با دو رنگ اصلی سفید و قرمز عرضه شده است که هر کدام مفاهیم خاص خود را داشته و در مجموع می‌توان آن‌ها را به‌اندازه کافی شاد، ساده و در عین حال متمایز دانست. رنگ قرمز به‌طور خاص سمبل دوست داشتن، اراده، جوانی و نشاط بوده و بنابراین برای مخاطبان جوان کوکاکولا به‌شدت جذاب است؛ از طرفی رنگ سفید به‌کاررفته در این لوگو نیز نشان‌دهنده جذابیت و ظرافت این نام تجاری است. به‌طور کلی می‌توان گفت طیف رنگ‌بندی ساده این لوگو، در عین حال که احساس شادابی و سرزندگی را به انسان القا می‌کند، آرامش و سبکی زندگی را نیز یادآور می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت برای برندی مانند کوکاکولا که مخاطبان آن از گروه‌های سنی متفاوتی هستند، بسیار مناسب است.

منبع : شنبه مگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *